Vánoční tradice

Vánoční barvy

1. listopadu 2013 v 14:21 | Teres
Červená
Dominující barvou Vánoc je červená-je to barva lásky(protože o Vánocích jí dáváme i přijímáme hodně).
Červená je výrazem životní síly, aktivity, potěšení z činnosti a také barvou dobrého kontaktu s okolím.Značí touhu po silných a hlubokých zážitcích, po úspěchu. Přednost jí proto dávají lidé cílevědomí, energičtí, tvořiví, schopní usilovné práce a soustředěného vypětí, ale také "pruďasové" a násilníci.Odmítání červené může být příznakem nedostatku sil, ochablosti, pasivity, znamením, že člověk na své úkoly nestačí, že se cítí unaven, vyčerpán. Takovým lidem se zdá, že nedosáhli toho, čeho dosáhnout chtěli, a že se jim to už ani nemůže podařit.Červenou jsou obvykle zdobeny věnce.Skvělý tip je ozdobit červenou barvou stromek a do stejné barvy ladit i balící papír.Také skvělou vychytávkou jsou Poincézie neboli vánoční hvězdy.Tyto květiny můžeme dát na stůl,do okna,na věnce...

Untitled

Co přináší štěstí a co smůlu

1. prosince 2012 v 6:00 | Teres

Co přináší smůlu :

• Šít a plést - myši by pak výtvor zničily
• Prát - přináší to smůlu a neštěstí
• Čistit chlívy a stáje - dobytek by pak kulhal
• Psát milostný dopis - znamenalo by to rozchod

Co přínáší štěstí :

• Chléb upečený 25. prosince a vejce snesená téhož dne jsou prý kouzelná
• Na Boží hod vystřelit z pušky směrem k Měsíci (nedoporučujeme!)

present.png present image by natattack5

Vánoční tradice

25. listopadu 2012 v 9:37 | Teres
Dodržujete nějakou tradici ? :))

Lití olova

Nad plamenem se rozžhaví kousek olova až úplně roztaje. Připraví se nádoba s vodou a do ní se olovo opatrně vlije. Odlitek, který vznikne, věští dotyčnému jeho budoucnost. Například odlitek ve tvaru hvězdy znamená úspěch, uznání.

Krájení jablka

Jablko se přepůlí vždy po štědrovečerní večeři, avšak ne obvyklým způsobem, ale kolmo na osu, napříč. Pokud má vnitřní část s jádry tvar hvězdy, sejdou se za rok všichni ve zdraví. Má-li tvar kříže, někdo z přítomných těžce onemocní.

Pouštění lodiček

Rozpůlí se několik vlašských ořechů a do prázdných polovin skořápek se nakapaným voskem připevní svíčka. Lodičky ořechů se pak nechávají plout po vodě. Ten, komu se lodička nepotopí a dlouho svítí, čeká dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Pokud pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.

Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Štědrovečerní večeře

Na Štědrý den se až do večera zachovává přísný půst. Ten, kdo vydrží, údajně uvidí zlaté prasátko. Ke společné večeři se zasedá, jakmile vyjde první hvězda. Pod talíře se na štědrovečerní večeři dávají kapří šupiny, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Po dobu slavnostní večeře nesmí nikdo vstávat.

Barborka

Vložte do vázy tolik větviček (podle tradice by to měla být větev třešňová - barborka), kolik je členů rodiny. Na lísteček napíše každý člen nějaké přání a pověsí jej na větvičku (nebo si jen své přání a podobu své větvičky pamatujete). Komu větvička na štědrý den vykvete, tomu se přání splní.

Jaké dárky nedávat pod stromeček

23. listopadu 2012 v 10:00 | Teres
Pod stromeček se jako dárky nemají dávat:
- nože, nůžky, ostré předměty- popíchají srdce a láska se změní v bolest
- kapesníky, perly- znamenají pláč a smutek
- boty- hrozí rozchod
- dárky v černé barvě- symbol pro zmar, konec, smrt
Věděli jste to? =)

Vůně vánoc

12. listopadu 2012 v 8:00 | Teres
Tak kterou vánoční vůni máte nejradši ? :) Já miluju všechny .. :)

Purpura
Bez této tradiční bylinné směsi si naše babičky neuměly Vánoce ani představit. Její vůně očišťovala domácnosti a vytvářela atmosféru klidu a pohody. Protože se purpura pálila přímo na kamnech, dnes je tento rituál čím dál vzácnější. Pokud se bojíte, že vám zničí sporák, můžete ji pálit i v běžné aromalampě, kdy místo oleje nasypete purpuru a pod ní zapalíte čajovou svíčku

Vanilka
Je druhým nejdražším kořením na světě. Nejcennější součástí vanilkového lusku je dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Ta se používají jako přísada do koláčů, cukroví nebo zmzrlin.

Sv.Martin

11. listopadu 2012 v 8:45 | Teres
Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, zahýbáky - prostě posvícení jak se patří.

Vánoční ozdoby z filcu

6. listopadu 2012 v 21:00 | Teres
Potřebujeme:
-filc
-duté vlákno,vatu,vlnu
-červenou vyšívaci bavlnku,křídu,jehlu,nůžky,špendláky,krejčovskou křídu
-šablony ( ke stažení ZDE )

Vánoční ozdoby z filcu

Trendy a Styly - Vánoce 2012

3. listopadu 2012 v 10:31 | Teres

Vánoční dekorace 2012 se nese v duchu sněhové nadílky.Snow Flake 2

Kromě motivu třpytivého umělého sněhu se velmi často objevuje také efekt ledu - zamrzlé kapky vody. Obojí se objevuje na skleněných ozdobách, větvičkách stromů, vánočních věncích i dalších dekoracích. Vánoční dekorace na stromek a dekorace na vánoční stůl se vrací opět ke klasickým tvarům, jako jsou vánoční baňky, hvězdy, andělíčci a postavičky. Vánoční ozdoby se tak opět vrací ke klasickým vánočním tvarům v jejich tradiční podobě.
Pinned Image

Plovoucí jablečné svíčky

2. listopadu 2012 v 14:02 | Teres
Jen tak sem brouzdala internetem a našla sem docela pěkný způsob jak si udělat pěkné svíčky z jablíček :) Dám vám sem návod třeba se najde někdo kdo bude chtít vyzkoušet :)

Snow Flake Plovoucí jablečné svíčky Snow Flake

K jejich výrobě budeme potřebovat jablka, čajové svíčky, větší a mělčí plechovou nebo kameninovou nádobu, ostrý nůž a lžíci.
Jablka nejprve vložte do vody a pozorujte, jak plavou. Na vršku jablka si označte rysku pro otvor. Tuto rysku získáte obkreslením čajové svíčky. Poté jablka vyjměte a nožem vyřízněte otvor pro svíčku. Než svíčku vložíte dovnitř, na vyřezaná místa nakapejte trochu citronové štávy, aby jablko nezahnědalo.


Rozkrajování jablíček

2. listopadu 2012 v 13:50
Mezi tradice zařazujeme třeba také krájení jablíček tak tady něco málo o tom :)

Po štědrovečerní večeři si každý může rozkrojit jablko, napříč, tedy kolmo na stopku. Kdo ve svém jablku nalezne pěticípou "hvězdičku" ze zdravých jadérek, může být spokojen. V příštím roce ho čeká zdraví a štěstí. Pokud je jádřinec červavý, lze se nadít nemoci. A když místo pěticípé hvězdičky jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí nejhorší. Osudu lze napomoci výběrem zdravého, velkého jablka. Podobnou informaci jako jablka podle tradice ukrývají i vlašské ořechy. Kdo ve čtyřech nalezne zdravá jádra, bude sám zdravý celý rok. 
 

Reklama
Reklama