Betlém

12. prosince 2012 v 15:52 | Teres |  Ostatní
Vánoce jsou neoddělitelně spojeny s betlémem, ve kterém svatá rodina na počest narození božského dítěte - Ježíška s pokorou přijímá dary od chudých i bohatých.
Podle pověsti svatý František z Assisi toužil prožít vánoční noc stejně, jako to bylo v Betlémě při narození Ježíška. A tak jeskyni u vsi Greccio r.1223 s přáteli přeměnil v kapli. Sem po té přivedl živého osla, vola, ovci a jiná zvířata. Postavili zde jesličky a zinscenovali živý Betlém, kde byla o půlnoci sloužena půlnoční mše, při které se mu údajně zjevilo Jezulátko.

Ve skutečnosti se stavění Betlémů v čechách datuje až od poloviny 16.století. V Praze se první Betlém objevil r. 1560. Odtud se rychle šířil i do okolních měst a krajů.
Betlémy se zprvu stavěly pouze v kostelích. Stavěli jej převážně členové Tovaryšstva
Ježíšova, aby přivedli český lid ke katolicismu.
Byly to nádherné stavby v životních velikostech s figurkama nádherně a bohatě oděnýma.
Koncem 18. století však císař josef II. tyto stavby v kostelích zakázal. Mezi lidem však stavění Betlému bylo natolik oblíbené, že si jej postupně začali stavět i v domácnostech.Stavěly se především jesličky se svatou rodinou. Toto se velice rychle ujalo a tak se Betlémy staly symbolem vánoc a umocnily tak jejich kouzlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jíte kapra ?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama